Przewodnik Kraków

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Europy. To magiczne miejsce, gdzie przeszłość i teraźniejszość się spotykają. Wyjątkowa i niezwykle wartościowa urbanistyka zezwala na szybką orientację w mieście i odzwierciedla bogatą historię Krakowa. W zabytkowych kamienicach i gotyckich piwnicach znajdują się nowoczesne puby i kawiarnie, które serwują wszystkie możliwe alkoholowe i bezalkoholowe drinki.

Kraków Wawel Oprócz tego w mieście jest wiele restauracji i kawiarni gdzie można spróbować staropolskiego jadła oraz wszystkich smaków świata. Tylko wokół Rynku Głównego znajduje się wiele restauracji z jedzeniem: meksykańskim, polskim, włoskim, indyjskim, amerykańskim, francuskim, wegetariańskim, Mcdonald, są też i cukiernie.

HISTORIA / SZTUKA / NAUKA
Kraków był siedzibą królów polskich oraz najbardziej znanych rodów arystokratycznych jak Lubomirscy czy Czartoryscy. Podczas okupacji austriackiej, rosyjskiej i pruskiej w XIX wieku to tu koncentrowały się ugrupowania patriotyczne, które dbały o polskie tradycje, literaturę i język.

Kraków kościół Kraków jest także ośrodkiem sztuki, gdzie można podziwiać dzieła znanych i cenionych artystów od średniowiecza do dnia dzisiejszego. W bogatej kolekcji rodziny Czartoryskich znajduje się oryginalny obraz Leonarda Da Vinci "Dama z łasiczką". W Krakowie znajdują się obrazy Jana Matejki, mistrza XIX- wiecznego malarstwa.

We wspaniałej kolekcji zamku królewskiego na Wawelu znajdują się obrazy Rubensa, Dolabelli, Tintoretta, i innych niemieckich, włoskich i holenderskich mistrzów.

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

Kraków jest znanym ośrodkiem uniwersyteckim. W 1364 roku król Kazimierz Wielki ufundował jedną z pierwszych uczelni w Europie, Akademie Krakowską znaną dziś jako Uniwersytet Jagielloński. To tutaj studiował Mikołaj Kopernik, Karol Wojtyła.

UNESCO
23 IX 1978 roku centrum miasta zostało wpisane na światową listę zabytków Unesco klasy "0".

WAWEL

Kraków Wawel wnętrze Wawel to nazwa królewskiego wzgórza położonego w centrum miasta. To miejsce wybrali polscy królowie na swoją siedzibę, tutaj wybudowali przepiękny renesansowy pałac. Pośrodku wzgórza stoi królewska katedra, miejsce koronacji królów polskich i ich nekropolia.


CHAKHRAM

Na Wawelu znajduje się święty indyjski kamień, jedno z energetycznych źródeł ziemi. Kraków jest jednym z siedmiu miast, w których chakhram się znajduje (pozostałe to: Novi Delhi, Mecca, Delphi, Jerozolima, Rzym, Velehrad).

WIELICZKA

Kopalnia soli, która jest na liście Unesco pracuje już od 700 lat. Komory podziemne przepięknie udekorowali górnicy, a najsławniejsza jest kaplica Św. Kingi, pełna rzeźb wykonanych z soli.

AUSCHWITZ

70 km od Krakowa znajduje się niemiecki obóz koncentracyjny, w którym naziści zamordowali około miliona ludzi, różnych narodowości.

ZAKOPANE

Centrum sportów zimowych w Tatrach (najwyższy szczyt po polskiej stronie Rysy 2499m). Na słynnych Krupówkach, otoczonych starymi domami w stylu zakopiańskim można kupić ciupagę i Oscypek. Tatry były ukochanymi górami papieża Jana Pawła II i jest tam wiele miejsc z nim związanych.

ATRAKCJE
W Krakowie spędzą Państwo niezapomniane chwile. Miasto znane jest z tego, że nigdy nie śpi. Puby i kluby otwarte są 24 h. Mamy wiele dyskotek i klubów z różną muzyką: house, disco, techno, latino itd. Są teatry, opera, operetka. Kompleksy kinowe takie jak cinema city, multikino. Są obiekty sportowe, boiska, lodowisko, baseny, park wodny.
o mnie   |   przewodnik Dubrownik   |   przewodnik Kraków   |   pilotaż   |   kontakt   |   tłumacz przysięgły
(C) 2021 Expert Tours            made by www.ultra.art.pl