Przewodnik Dubrownik
Dubrownik w Chorwacji to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Perła Adriatyku.
Dubrownik to doskonale zachowane mury obronne, które w XVI wieku zaprojektował włoski mistrz Michelozzi.
Potężne mury broniły niezależności i działały na wyobraźnię wrogów Republiki, którzy na sam widok fortyfikacji odstępowali od prób jej zdobycia.
Dubrownik to stare, wąskie uliczki z romantycznymi pałacykami bogatych patrycjuszy. To malutkie kawiarenki na każdym mikroskopijnym rogu.
To także Stradun - główna, tętniąca życiem ulica,
która łączy bramę główną z portem.
To także wielka polityka, wielkie pieniądze, mroczne sekrety oraz tajemnicze postacie. Takie jak ta której wizerunek znajduje się na najważniejszym budynku w mieście, pałacu książęcym, w którym mieściła się władza Republiki dubrownickiej. Na zachodniej ścianie znajduje się podobizna greckiego Boga medycyny i patrona lekarzy
ASKLEPIJE.
Płaskorzeźba przedstawia siedzącego na tronie starca z brodą na tle laboratorium alchemika. Wizerunek Eskulapa wykonał Petar Martinovz z Mediolanu w latach 1435-1442. W tym to okresie humaniści Dubrownika uznali, że starożytny bóg urodził się właśnie tutaj, w dawnym Epidaurusie i stąd pochodzi kult Eskulapa - wizerunek boga Eskupala (Asklepije.)
Według badaczy nazwa Epidaur nie jest pochodzenia romańskiego, lecz staro-ilirskiego. Powiązana jest więc z najstarszymi ludami indoeuropejskimi, które zamieszkiwały Bałkany. Dopatrzono się również podobieństwa w symbolice-bóg Eskulap zawsze pojawia się z wężem, który zresztą po dziś dzień jest symbolem medycyny. Wiele plemion ilirskich, w czasach wielkich królestw miało w swoim herbie właśnie węża. Czy to możliwe?
W III w. naszej ery kult boga medycyny przeniesiono z greckich kolonii do Rzymu, gdzie przyjął on imię Aesculapius. W kolejnych wiekach znano go już jako
Eskulapa. Skąd jego podobizna na pałacu książęcym w Dubrowniku?
Przyjedźcie i dowiedzcie się!